Ya canlı canlı kesilen sizin gaganız olsaydı?

0
237

Gaga kesme olarak bilinen işlem dar alanlara hapsedilen tavukların ve hindilerin birbirlerine zarar vermesini önlemek amacıyla kümes hayvanları endüstrisi tarafından başlatılmış bir yöntemdir.

Fakat bu yöntem çoğunlukla yumurtlayan tavuklarda uygulanır çünkü et için yetiştirilen tavuklar çok erken bir yaşta kesildiklerinden yamyamlık onlar arasında nadiren meydana gelir.

Gaga kesmede; gaganın uç kısmı hayvana her hangi bir ağrı kesici verilmeden, onlarda travmaya neden olacak şekilde kesilir ya da alevli bıçak ile yakılır.

Gagadaki sinirler direkt olarak başa ve tavuğun yüzüne bağlı olduğundan, bir zamanlar gaga dokusunda sinir olmadığını düşünen çiftçilerin düşüncelerinin aksine oldukça şiddetli bir acı çekmektedirler.

Kümes hayvanları endüstrisi bu acı geçici bulduğundan, bu işlem onlara göre sürüde tavukların birbirini gagalama ve ısırmasıyla uzun vadede oluşacak olan daha fazla acıyı – ıstırabı önleyecek savunulabilir bir yöntemdir.

Oysaki araştırmalar gaga kesmenin hayat boyu sürecek duyusal kayıplara neden olduğunu gösteriyor.

Tavuklar gagalayarak etraflarını eşeleyecekleri doğal bir istekle doğarlar. Küçük kafeslere konulduklarında bu içgüdüsel davranışlarını tatmin etmek için kendi ve diğer tavukların tüylerini çekiştirirler. Gagaları kesildiğinde, tavuklar kendi içgüdüsel davranışlarını sergileyemezler ve sonuç olarak bu onlarda yüksek seviyede strese neden olur. Gagaları kesilmiş tavuklar yem kavramakta zorlanırlar, gagaları ile kendi ve kafes arkadaşlarının tüylerini düzeltemezler.

Ontario Üniversitesinde kümes hayvanlarını üzerine araştırmalar yapan Ian Duncan, gaga kesmenin fantom ekstremite ağrısı de dahil olmak üzere şiddetli ve kronik ağrılara yol açtığına dair biçimsel, nörofizyolojik ( sinir sistemi ) ve davranışsal güçlü delillerin olduğunu belirtti.

Kümes hayvanı üreticileri yaralı gaganın yemliğin dibine vurması sonucu oluşan açlıktan ölümleri önlemek amacıyla derin yemlikler ile hızlı bir çözüm buldukları bu hastalığa “gaga hassasiyeti” ismini veriyor.

Makine operatörleri oldukça sıkıcı bir işlem olan gaga kesme işlemini dikkatlice yapmaları konusunda uyarılıyorlar, çünkü bu işlem sırasında birçok hayvanın gözleri yanıyor ve ağızlarında yanmadan dolayı kabarcıklar oluşuyor.

Adaletli olun. Vegan Yaşayın. Diğerlerini Bilgilendirin.