TÜZÜK, EMİR, PARA MESELESİ DEĞİL YÜREK MESELESİ YÜREK…

0
13

İnsan Afeti” Depremde yüreğinin sesiyle yardıma koşan hayvan hakları savunucuları, STK ve gurupların gönüllüleri tüm tür canların kurtarılması, tedavisi, yaşatılması için gerektiğinde kendi canlarını ortaya koyarak çok başarılı çalışmalara imza attılar.
Yeryüzünde yaşamın devamı için mücadele eden güzel insanlar yine neredeyse sıfır olanaklarla, çoğunlukla kendiliğinden organize olarak, olmayan iletişime rağmen koordine olmayı başararak sayısız kurtarma kurtarma ve yardım organizasyonu gerçekleştirdiler.
Kurum ve kuruluşları, sponsorları harekete geçirmeyi başardılar. Tüm tür hayvanlar için yiyecek, ilaç, tedavi, nakil olanakları sağladılar. Bölgeye gidemeyen gönüllüler mahsur, kayıp, ihtiyaçları olan canların tesbiti, bildirimi yardım malzemesinin ulaştırılması için geceler boyu çalıştılar. Bu yüreğinin sesiyle harekete geçen büyük ordunun gönüllülerinin her başarılı operasyonunun
haberi sevinç ve umut kaynağı oldu.
Kurtarılamaz denilenek ölüme terk edilmek istenen canlar için hep birlikte yükselttiğimiz sesle kurumlar harekete geçirildi ve olanakları bizlerin önerdiği şekilde kullanıldığında bu canlar da kurtarıldı.
Bu arada her zor durumda ortaya çıkan rantçılar, dolandırıcılar, yağmacılar, reklam ve şöhret yenileme peşinden koşan parazitler, genç ekiplerin kurtardığı canlarla fotoğraf çektirerek “kurtardık bağış gönderin” çığlıkları atan emek hırsızları, “kurtardık naklediyoruz” diye para toplayan ve hayvanları yok eden zalim sahtekarlar da insanı da hayvanı da kullanmaya çalışarak deprem bölgesinde boy gösterdiler ve bir çoğunun nefretle kınadığımız eylemleri açığa çıktı, deşifre oldular. Hak mücadelesinde yeri olmayan bu asalakları iyi tanıyıp çirkinliklerine izin vermemek herkesin, haklarında soruşturma başlatmak adaletin görevidir.
Deprem ve çalışmalarımız bir kez daha gösterdi ki, bir sonrakinde daha organize olabilmek, öncesi ve sonrasında afetlere hazırlıklı olmak için seçimler sonrası birlik ve dayanışmamızı güçlendirmek, ortak bir koordinasyon ve çalışma programı oluşturmak için ulusal büyük çalıştayda toplanmak yerinde bir girişim olacaktır. Saha çalışmalarında bir çok yasamsal deneyimler edindik. Kapan, ağ gibi ekipman ve koruyucu donanımların önceden bu tür afetler için hazır bulunması gerektiğini tecrube ettik. Tüm bu sayısız deneyimlerin paylaşılması, birlikte hazırlanılması çok önemlidir.
Deprem nedeniyle kesintiye uğrayan Çağdaş Bir Hayvan Hakları Kanunu için “Hayvan Haklarını Yok Sayan Siyasilere Oy Yok” çalışmalarımız önümüzdeki günlerde yeniden başlayacak ve tüzükle, emirle, para ile değil bütün acılara rağmen susmayan Yüreklerinin sesine kulak vererek mücadele eden güzel insanlarımız, GÖNÜLLÜLER tüm zorlukları yenerek KAZANACAK, KAZANACAĞIZ. Yeryüzünde yaşamın devamı için hiç bir karşılık beklemeden mücadele eden deprem bölgesinde bir kez daha güzel insanlıklarını gösteren her bir gönüllü kardesimize yürekten teşekkür ederiz.
Özel olarak bölgeye insanı yardım ve can dostlarımıza yardımları için tüm Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu üye ve kardeş derneklerine, Antakya’da kurtarma çalışmalarında birlikte hareket ettiğimiz Düzce Hayvanları Koruma Derneği “BİPATİVER” mensuplarına, küçük ancak sonuçları büyük maddi destekte bulunan yakın dostlarımıza, çalışmalara ve yardımlara sponsor olan kuruluşlara teşekkür ederiz.
Timur Ugan Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu YK Başkanı