“Tek yol bıraktılar yine bize. Can kurtarmak için gerekirse canımızı ortaya koyarak DİRENMEK !”

0
529

Timur Ugan DAYANIŞMA Hayvan Hakları Fed. YK. Bşk.

“Tek yol bıraktılar yine bize.
Can kurtarmak için gerekirse canımızı ortaya koyarak DİRENMEK !”
Ankara’ya gidip bakanlık bürokratı beylere “hayvanları koruma kanununa ek hayvana şiddete ceza maddesi hazırlığındaymışsınız da, yanına geçmiş oyunlarınızda olduğu gibi hayvanlar aleyhine neler ekliyorsunuz ? ” diye sorduk. 
Ellerindeki yasa taslağını nereye saklayacaklarını, masadan, görüşmeden nasıl kurtulacaklarını hesap etmeye başladılar derhal ! Sakladılar da ! TBMM Çevre komisyonuna gönderilene kadar belli ki katliam hazırlığı tasarısının içeriğini saklamaya çalışacaklar.
“Madde 6 – Kısırlaştır aşıla aldığın yere bırak maddesi kırmızı çizgimizdir, sakın dokunmaya hayvanları sürgüne, esarete, ölüme göndermeye kalkmayın” , ” bu maddeyi şantaj olarak kullanıp oyalama taktiği yaparken kanunun tüm tür hayvanlar için değişmesi gereken esaret, işkence maddelerini gözden kaçırmayın” dedik…Başta hayatında kendilerinin ruhsat verdiği bir bakımevi bile görmemiş, köpekten korkan DKMP Genel Müdürü olmak üzere usul usul toplantıyı terkettiler. Bir daha da ortalarda gözükmediler.
Ellerinde düzgün bir yasa taslağı olsa, hayvan hakları savunucularının İNFİALİNDEN çekinmeseler bu gizliliğe ihtiyaç duymazlar sanırım.
İŞİN KORKUNÇ YANI Sayın Tarım Orman Bakanı’na geçmişte diğer bakanlara yaptıkları gibi “hayvanseverleri çok memnun edecek harika bir yasa hazırladık” sayın bakanım demiş olacaklar ki, sayın Bakan bizimle görüşmesinde “sizi memnun edecek bir tasarı hazırlanıyor”
dedi. Bir zamanlar aynı sözleri Sayın Bakan Veysel Eroğluna’da söyletmişler, arkasından doğal yaşam parklarına sürgün, ölüm kanunu tasarısı olduğu çıkmıştı ortaya da Tüm Türkiyede İnsanlarımız sokaklara dökülünce o madde tasarıda çeşitli kılıflara sokularak değiştirilmiş sonunda TBMM ye sunulması engellenerek Kadük olmuştu !
Ankara’ya giderken kendi aramızda konuşmalarda bu sahadan ve konudan uzak bürokratların düzgün bir yasa taslağı hazırlamayacaklarını, fazlaca çalışmamak için eski kadük ölüm yasasını allayıp pullayıp yeniden sunacaklarını dile getirmiştik.
Tam de beklediğimiz oldu.
Hayvan Hakları Savunucusu STK lardan, Bilim İnsanlarından görüş almadan, ömründe bir kedinin başını okşamamış, gözlerini kapatıp, soluğunu tutup, bir kayada öten iki kekliğin sesini dinlerken sevgiyi düşünmemiş masa başı bürokratlarından ne bekleyeceksiniz ki?
Yeryüzünde yaşamın devamı üzerine bir fikri olmayan, inanca da bilime de gözünü kulağını kapatmış gibi gözükenlerden ne bekleyeceksiniz ki…
Tek yol bıraktılar yine bize.
Can kurtarmak için gerekirse canımızı ortaya koyarak DİRENMEK !

Timur Ugan
DAYANIŞMA
Hayvan Hakları Federasyonu YK.Başkanı