İnternette mağdur insan yada hayvanlar üzerinden duygu sömürüsü yaparak maddi kazanç sağlamak adli olduğu kadar insanlık suçudur.

Alanımız hayvan hakları savunuculuğu olduğundan bizi ilgilendiren konuda açıklama yapmak zorunlu hale gelmiştir.

Kendi geçimini sağlayan ve bu arada çok sayıda mağdur hayvana kurtarma, tedavi, besleme, yuva bulma çalışması içinde olan yetemediği yerde kurumsal arayışlara giren olmadı utana sıkıla destek isteyen hiç bir vicdanlı kişiye sözümüz yoktur. Destekler kefil bile oluruz.

Ancak; gecekondu toplama kamplarına hapsettikleri hayvanlar üzerinden yardım isterken bir yandan da aslında kamplarındaki hayvanları ölüme sürükleyen kişi, yada kuruluş adı altında çalışanlara için söylenecek çok söz var.

Çocuk dilendirmekle, hayvan dilendirmek arasında bir fark yoktur.Kuruluş adı altında vicdanlı insanları oraya buraya yardım edeceğiz diye dolandıranlarla, geçimini hayvanlar üzerinden duygu sömürüsü yaparak sağlayan kişiler arasında da bir fark yoktur.İkisine de inanarak yapılan iyi niyetli yardımlar aslında felaketlere zemin hazırlar.

Birincisi;hayvan hakları savunucuları, dürüst aktivistler, STK lar bu ard niyetli girişimler nedeniyle zan altında kalmakta ve gerçekten ihtiyaç olan yerlere de destek olunmamaktadır.

İkincisi; bu sürekli mağdur olduğu yayınları yapan tanınmış kişilerin, o olmazsa bütün hayvanların aç, açık öleceğini iddia eden, araba, arazi, araziye uyduruk barınak yapma parası, akaryakıt, mama, tedavi ücreti talep eden ve birde “bakın para gelmedi, çıkmam valla beslemeye bırakırım bu işleri” gibi tehditler savuran bu kişi ve kuruluşların sanki bir de çok biliyormuş gibi hayvan hakları ve yasalar üzerine açıklamalar yapmaları etkinliklerde yalan yanlış sözler etmeleri ve çok da acıdır ki miyadını doldurmuş kimi dinozorların bunlara destek açıklamaları yapmaları, yan yana durmaları da bugün büyük bir sorundur.

Üçüncüsü; Bu kuruluş ve kişilere yapılan yardımların karşılığı asla yerine ulaşmadığı gibi, bunlardan toplama kampı kuranları yüzünden buralarda bugüne kadar yangın, sel, salgın hastalıklar nedeniyle sayısız hayvan can vermiştir. Destek olduğunuz bu yerler afet, açlık yüzü görmese bile toplu, esir yaşam nedeniyle salgın hastalıktan ölmemeleri olası değildir. Tüm bunların canlı tanığıyız. Yetmezmiş gibi tabi bu kamplara gözgöregöre “kurtarmak” için şehirlerarası hayvan transferi yapanlar da var ya, onlara ne demeli bilmeyiz.

Değerli hayvan hakları savunucuları; zaten can dostlarımız ve bizler bu ve benzeri kişilerin eylem ve söylemlerini de bahane eden hayvan düşmanı trollerin karşı propagandaları altındayız. Kimi bir şey bilmeyen siyasilerin de saldırı söylemleri hergün basında.Bir önceki deklarasyonumuzda da belirttiğimiz gibi; bilgili, araştırıcı, girişken ve özverili olmak Türkiye’nin her yerinde sahada, kurumsal çalışmalarda yer alan dürüst, etik değerleri olan STK , Gurup, Platformlar ve Kişiler olarak birlik, mücadele ve dayanışmamızı güçlendirmemiz gerekmektedir.

Yeni ve genç kadroların yetiştirilmesi, hayvan hakları hareketinin geleceğe güçlü uzanması için kötü alışkanlıkları geçim kaynağı haline getirmiş kişi ve kuruluşların ve bunların kuyrukçusu dinazorların sesleri yerine aklın sesini dinleme zamanıdır.

Bilgisizce, duygu sömürüsü yaparak sosyal medyadan çağrılar yapan her kişi ve kuruluşa destek olmayın. Araştırın, doğruları öğrenin desteklerinizi gerçekten ihtiyaçolan yerlere aktarın. Doğru çağrılara güç verin.Doğa ve hayvan hakları mücadelesi zor, uzun erimli…Önce insana nereye gittiğini göstermemiz gerek.Çok çalışacağız…KAZANACAĞIZ !

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu YK