Bütün Feministlere Çağrıdır! Hayvan Hakları Feminizm Meselesidir.

0
92

Bu bir gerçektir. Her hangi bir bireyin üreme sisteminin zorla kullanılması ve istismar edilmesiyle ilgili bir probleminiz varsa, et, süt ürünleri ve yumurta yemeye karşı da probleminiz olmalı.
Mesela siz hiç birisi bedeninizi nesneleştirdiğinde hüsrana uğradığınız, korktuğunuz ya da sinir olduğunuz oldu mu? Sütleri için kullanılan ineklerin nasıl hissettiğini hayal etmeye çalışın.

Belki farkında değilsiniz ama inekler insanlar tüketsin diye süt üretmiyorlar – bütün memeliler gibi kendi bebekleri için yapıyorlar. Onların süt üretmeye devam etmesini sağlamak için, süt endüstrisi dişi inekleri kendi rızaları dışında suni dölleme için“ tecavüz kasasının” üzerine koyarlar ( yani tecavüz ederler ).


Doğum yaptıktan sonra bebekleri onlardan koparılır ve yavruları ile asla sevgi dolu bir bağ kuramazlar. Bunun yerine, erkek buzağılar süt danası olmak ( kesim ) için satılır ve dişi buzağılar annelerinin kaderi ile karşılaşırlar: süt – yapma makinesi olarak davranılan bir gelecek.


İşte bu yüzden kadın haklarını önemseyen kişiler aynı zamanda hayvan haklarını da önemsemeliler.


Türü ne olursa olsun, her hangi bir canlıyı zorla kullanmanın, nesneleştirmenin ve istismar etmenin mazereti olamaz. Hayvanlar da insanlar gibi kötülüklerden uzakta olmak istiyorlar.
Karşı durabilirsiniz.

Hayatınızda kadın bir rol model bulun, okulunuzda, iş yerinizde hayvan hakları için konuşmaktan çekinmeyen güçlü bir kadın…
Onlar gibi bu dünyada bir fark yaratabilirsiniz.
Biz hepimiz acı ve ıstırap çekeriz ve bütün türlerden dişiler istismara ve ayrımcılığa uğrar. Fakat her gün, vegan olmayı seçerek bunu değiştirme şansına sahipsiniz.

Konuşmaktan korkmayın. Gelecek dişil, haksız mıyım?

Adaletli olun. Vegan Yaşayın.Diğerlerini Bilgilendirin