FOTOĞRAFLAR VE SONUÇ BİLDİRİSİ İLE ÇORLU HAYVAN HAKLARI VE YASALAR ÇALIŞTAYI…

0
117

FOTOĞRAFLAR VE SONUÇ BİLDİRİSİ İLE ÇORLU HAYVAN HAKLARI VE YASALAR ÇALIŞTAYI…
Organizasyona büyük emek veren DOHAS, GENÇ DOHAS Üyelerine, Destekleri için ÇORLU Belediyesine Teşekkür Ederiz.

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu ve 370’ten fazla bileşeni ile çalışma yürüten Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu yerel seçimler sonrası çalışmaları da içeren kapsamlı bir çalıştay gerçekleştirdi. Dün gerçekleştirilen çalıştayda Ülke genelindeki hak ihlalleri ve mücadele yöntemleri ele alındı. Çalıştaya Yasama İzleme Delegasyonu Kurucuyular kurulu üyesi de olan Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Kurucu – Onursal Başkanı Şebnem Aslan, Dayanışma Fed Başkanı Timur Ugan, Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın, Av. Melike Özdemir Ballı ve HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner, Av. Barış Karlı konuşmacı olarak katıldı. Çalıştayın başında Genç DOHAS grubundan lise öğrencisi hayvansever bir grup sunum yaparak hazırladıkları skeci sahneledi. Namık Kemal Üniversitesi DOHASEV Topluluğu, Umutlu Eller Topluluğu yöneticileri de sunumlar gerçekleştirdi. Toplantıda Organizasyonu üstlenen DOHAS Derneği, Başkanı Ve DayanışmaFed Bşk.Yardımcısı Gönül Sönmez, YK Üyesi DayanışmaFED Basın Yayın Danışmanı Ahmet Güneş ve DOHAS YK üyeleri, üyeleri, Silivri SİHAYDER, HAYKODER başkanları Erman Paçalı, Şükran Sunç Çakır BURSA BURHAYKO Yöneticileri ve Dayanışma FED. Temsilcileri Rüya Parsak, Vildan Şenkaya, Kapaklı, Çorlu, Ergene Belediyesi Ve aynı zamanda DayanışmaFed danışman veterinerleri Mehmet Doğancı, Ahmet Sezer, Ahmet Cavdar Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Kemalettin Avcı, DayanışmaFED Kapaklı, Malkara, Tekirdağ Temsilcileri ve hayvan hakları savunucuları hazır bulundu.
ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRİSİ
Hayvan Hakları Ve Yasalar Çalıştayı – 07.04.2019
ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRİSİ
Ne yazık ki ülkemizde hayvanların yaşam hakları yok sayılmakta, mevcut yetersiz 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu bile uygulanmazken kanundaki hayvanları koruyan bir iki madde de yok edilmek istenmektedir. Hayvanlara şiddet, sürgün, esaret ve ölüm getiren yasa dışı eylemler devam etmektedir.
Sürekli olarak göz önünde bulunan sokaklarımızın hayvanlarına çektirilen acılar, giderek büyüyen sorunlarının yanı sıra; hayvanat bahçesi, yunus parkı, sirk ve fayton zulmü, deney işkencesi, av ve çiftlik hayvanları vahşeti, kürk dehşeti alabildiğine sürmektedir.
Yetmezmiş gibi geçtiğimiz günlerde kürkte KDV sıfırlanması, vahşice, yasadışı elde edilen kürkte uluslararası yaban hayvanı ölüm kaçakçılarına ve empati, vicdan yoksunu “kürkseverlere” teşvik olmuştur.
Bir yandan sokak hayvanlarının haklarına saldırarak gasp etme peşinde olan, sürekli olarak diğer türlere yapılan zulmü ve zulmü koruyan yasa maddelerini gözden kaçırmaya çalışan yasa hazırlayıcılara karşı mücadelemiz sürmektedir.
Anayasa ile güvence altına alınmış tüm türlerin hak ve özgürlüklerini güvence altına alan Hayvan Hakları Kanunu talebimiz bugün ve gelecekte mücadele hedefimizdir.
Tüm yurtta kitlesel etkinliklerle, parlamento içinde ve dışında çalışmalarımızla BİRLİKTE MÜCADELE ederek BAŞARACAĞIMIZA inancımız tamdır.
Özel Olarak;
Mevcut Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi gereğince, yerel yönetimler sokakta yaşayan hayvanları kısırlaştırma, tedavi etme ve bu faaliyetleri tamamlamasını takiben ‘aldığı yere bırakma’ yükümlülüğü altındadır.
Belediyeler ise sokak hayvanlarını cerrahî prosedürlere ve temel hayvan sağlığı prensiplerine dikkat ederek kısırlaştırmak yerine, genellikle hayvanları ortadan kaldırmak için çalışmaktadır. 1500’e yakın belediyenin sadece 234’ünde kısırlaştırma ve bakımevi olduğunu dikkate aldığımızda, geriye kalan belediyelerin sokak hayvanlarına olan yaklaşımını, imha politikalarını tahmin etmek hiç de zor değildir. Bakanlığın yerel yönetimlere bakımevi, kısırlaştırma, işaretleme giderlerini karşılamak üzere aktardığı ödenek, hayvanları yok etmek için kullanılmış ve kullanılmaktadır.
Yasa tasarısı ile ilgili görüşmelerde, başından itibaren en çok üzerinde durduğumuz ve vazgeçilmez olarak nitelendirdiğimiz talebimiz, mevcut kanunun 6. maddesinin aynı şekilde korunmasıdır. Sokak hayvanlarını, mevcut uygulamada sokaklarda ve geçici hayvan bakımevlerinde en büyük hayvan katliamlarını yapan yerel yönetimlerin eline teslim etmek, öldürmekle eş değerdir.
Üretim çiftliklerinde, hayvan üretimini ve petshoplarda hayvan satışını yasaklamayan, kısırlaştırma yükümlülüğünü yerine getirmeyen, sokağa hayvan terk edenlere caydırıcı adli yaptırım uygulamayan devlet kurumlarının, sokakta yaşayan hayvan nüfusunun fazlalığından şikayet etmeleri samimiyetten uzaktır. Sokakta yaşayan hayvanlar, herhangi bir gerekçeyle demir parmaklıklar ardına hapsedilemezler.
Kanun çalışmalarının hız kazandığı Haziran 2018 genel seçimlerinden sonraki süreçte, korktuğumuz gibi, sokak hayvanlarının yok edilmesinin teklife gireceğini düşünmekte haklı olduğumuzu bir kez daha gördük. Bu konudaki mücadelemizi, kurulması için mücadele verdiğimiz ve yerel seçimler sonrası kurulacak TBMM Araştırma Komisyonu’nda sonuna kadar sürdüreceğimizi deklare ederiz.
6. madde kırmızı çizgimiz;
Sokak hayvanları mahalle sakinlerimizdir!
ÇORLU / Hayvan Hakları Çalıştayı
Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu
Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu
Hayvanlara Adalet Derneği
Hayvan Hakları İzleme Komitesi

https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/56972066_1795316007236918_4521335007624560640_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_eui2=AeFudlUwLJOYzu9BQ2Y1JwTmzMJmrGTV9CuQxFXRSNsQ7rWoXrgqY8iSxXmSWq0SFp76mXFmJOqQohJTUzjGZSzFs84NCzsEZzIUZbeaYVArww&_nc_ht=scontent-mxp1-1.xx&oh=71ad39f3f63d85e7e7bb01c39e337dc8&oe=5D388B6E